Materiały

Zin “Jak zrobić imprezę niespodziankę”

“Jak zrobić imprezę niespodziankę” - zin opublikowany przez nieistniejący już kolektyw sudoriot, traktujący o podstawowych zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem operacyjnym.

Broszura “O co chodzi z kulturą bezpieczeństwa?”

“O co chodzi z kulturą bezpieczeństwa” - zin przetłumaczony i opracowany przez przeciwkowiezieniom.noblogs.org na podstawie broszury Crime Think, również traktujący o zagadnieniach bezpieczeństwa informacyjnego, ale w nieco innym ujęciu.

“Epidemia jest zdrowiem państwa - więcej uprawnien dla policji!”

Film w serwisie YT - Wolne Wykłady Wolnej Biblioteki (Wrocław) - Witold Obóz Dla Klimatu Wrocław

Poradnik - Enigmail (GPG/PGP)

Dowiesz się jak krok po kroku używać klucza PGP na przykładzie dodatku do poczty Enigmail.

(+) pełna kontrola nad kluczami, łatwość korzystania z wielu urządzeń
(+) akceptowalnie prosta obsługa
(+) dostępny dla wielu platform i systemów operacyjnych
(+) wsparcie dla wszystkich platform i systemów

(-) coraz mniej popularny (poza kręgiem doświadczonych aktywistek)

KLUCZ PGP Program do szyfrowania danych oraz komunikacji (skrót od „Pretty Good Privacy”, jest w pełni kompatybilny z podobnym programem GPG, stąd często można natrafić na zapis PGP/GPG). Domyślnie zainstalowany w Ubuntu i wielu innych Linuxach, jest używany przez liczne programy do zabezpieczania danych. Dzięki wtyczce Enigmail do programu pocztowego Thunderbird może on być użyty do łatwej obsługi szyfrowanych emaili. W takiej sytuacji emaile są szyfrowane „end­to­end”, co oznacza, że wiadomość jest odszyfrowana dopiero przez jej adresata i nie może być odczytana na żadnym etapie pośrednim.

THUNDERBIRD Klient poczty o otwartym kodzie źródłowym. Istnieje możliwość rozbudowania funkcjonalności programu przez instalację dodatków. Jeśli nie używasz jeszcze programu pocztowego, wierz mi warto. Dzięki niemu możesz sprawdzać równocześnie 3, albo 6 albo 11 skrzynek pocztowych, we wszystkich utrzymywać porządek i nagle okazuje się, że komunikacja jest łatwa. Zainstaluj więc sobie Thunderbirda. Thunderbird jest domyślnie zainstalowany w Ubuntu i w wielu innych popularnych Linuxach, wystarczy więc go włączyć i doinstalować Enigmaila. enigmail1

ENIGMAIL ma kilka zalet. Enigmail używa do szyfrowania biblioteki GPG, która jest w pełni kompatybilna z PGP, stąd czasami można spotkać zapis, że maile szyfrujemy PGP/GPG. Istnieją także implementacje GPG na smarftony (OpenKeyChain + K9 mail) oraz takie, które można uruchomić przez przeglądarkę internetową. Oznacza to, że możemy używać Enigmaila do wysyłania szyfrowanych maili do ludzi, którzy używają innych rozwiązań. Polecam Enigmaila gdyż jest prosty, funkcjonalny i bezpieczny. Pod Windowsem trzeba przed zainstalowaniem wtyczki Enigmail zainstalować także GPG (w Linuxach instlowane domyślnie).
enigmail2

Enigmail po instalacji automatycznie odpali kreator, który wygeneruje nam parę kluczy i po prostu nas o tym poinformuje.
enigmail3

Hamburger po prawej strone Dodatki > Dodatki > Rozszerzenia «««< Updated upstream «««< Updated upstream

WYMIANA PUBLICZNYMI KLUCZAMI PGP Napisz maila do osoby, z którą chcesz prowadzić bezpieczną komunikację. Do wiadomości dołącz swój publiczny klucz. W zakładce “Enigmal” zaznacz “Attach My Public Key”. enigmail4

Osoba po drugiej stronie ekranu musi zrobić to samo. Po odtrzymaniu od niej maila z kluczem (plik z rozszeżeniem .asc), zapisz ten plik. enigmail5

Stashed changes ======= Stashed changes